Decydując się na aktywne spędzanie wolnego czasu, warto zastanowić się nad górskimi wędrówkami. Należy przy tym wybrać odpowiednie pasmo górskie, gdzie postawi się swoje pierwsze lub kolejne kroki. Bardzo dobrym wyborem są Tatry.  Położone są one w Centralnych Karpatach Zachodnich, w tzw. Łańcuchu Tatrzańskim. Leżą one na granicy Polski i Słowacji. Charakteryzują się dużą ilością szlaków, szczytów oraz jezior górskich. Przyciąga to co roku dziesiątki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Zdobywanie szczytów można zwieńczyć odpoczynkiem w jednym z wielu wyjątkowych górskich miast takich jak Zakopane. Na co jednak warto najbardziej zwrócić uwagę podczas eksploracji tatrzańskich, górskich szlaków?

Niższe szczyty
Tatry to góry o zróżnicowanych, pod względem wysokości i trudności szczytach. Powoduje to, że wędrówki górskie mogą odbywać osoby o różnym stopniu doświadczenia górskiego. Dla osób niedoświadczonych w górskich eskapadach zaleca się takie szczyty jak:
– Gubałówka (1133 m n. p. m.),
– Nosal (1206 m n. p. m.),
– Kopieniec Wielki (1302 m n. p. m.),
– Sarnia Skała (1377 m n. p. m.),
– Iwniacka Przełęcz (1459 m n. p. m.),
– Gęsia Szyja (1489 m n. p. m.).
Są one świetnym celem dla osób zaczynających przygodę z górskimi wędrówkami. Wybierając się w Tatry warto zaopatrzyć się w poradnik, który określa stopień trudności w zdobyciu danego szczytu. Jeśli to możliwe warto skorzystać z pomocy przewodnika lub innej doświadczonej osoby.

Trudniejsze wędrowanie
W Tatrach z znajduje się wiele wysokich szczytów, których wysokość niejednokrotnie przekracza 2000 m n. p. m.. To sprawia, że góry te mogą być celem dla osób doświadczonych i bardzo dobrze przygotowanych do górskich wędrówek czy nawet wspinaczki. Najwyższe, wysokie szczyty Tatr to:
– Grześ (1653 m n. p. m.),
– Ornak (1854 m n. p. m.),
– Giewont (1895 m n. p. m.),
– Kasprowy Wierch (1987 m n. p. m.),
– Ciemniak (2096 m n. p. m.),
– Jarząbczy Wierch (2137 m n. p. m.),
– Kościelec (2155 m n. p. m.),
– Rysy (2499 m n. p. m.),
– Świnica (2301 m n. p. m.).
Szczyty te wymagają przygotowania. Dlatego nie zaleca się zdobywania ich osobom niedoświadczonym, będącym pierwszy raz w Tatrach.

Górskie Jeziora
Tatry słyną również, z usytuowanych w nich, górskich jezior. Te piękne formy zachwycają swoimi walorami przyrodniczymi. W Tatrach ich liczba wynosi około dwustu z czego ponad czterdzieści leży po Polskiej stronie granicy. Najważniejsze z nich to:
– Morskie Oko położone 1393 m n. p. m.,
– Czarny Staw pod Rysami znajdujący się na wysokości 1579 m n. p. m.,
– Czarny Staw Gąsienicowy będący na wysokości 1624 m n. p. m.,
– Wielki Staw Polski usytuowany 1664 m n. p. m.,
– Wielki Hińczowy Staw położony 1945 m n. p. m..

Miejsca dla każdego
Pewne miejsca w Tatrach dostępne są dla osób, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w pieszych wędrówkach po górach. Na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch docierają kolejki górskie, a nad Morskie Oko wybrać się można na konnych wozach. Liczne walory Tatr sprawiają, że są to góry bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, odpłacające się niepowtarzalnymi widokami i doznaniami wynikającymi z obcowania z tamtejszą naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *